ضرر داشتن نوشابه های گاز دار

1397/12/27 9:07:12 ق.ظ
نوشابه های گاز دار مهمان خوش خط وخال خانه های ایرانی


نوشابه های گاز دار در چند ده گذشته یکی از محبوب ترین نوشیدنی ها در ایران وجهان  به ویژه در نسل جوان تبدیل شده وکمتر سفره ای بدون آن پهن می گردد . در حالی که برخی کارشناسان سلامت ، نوشابه گاز دار خوشمزه را سم مهلکنام گذاشته اند . آخرین بررسی ها نشان میدهد که حد اقل 50 درصد مردم به طور مستمر نوشابه مصرف می کنند وکشورما درسرانه مصرف نوشابه های گازدار مقام اول را در جهان به خود اختصاص داده است. اما از آنجاکه بسیاری از بیماریهای قلبی – عروقی ، دیابت ، فشارخون و--------  حاصل مصرف این گونه نوشابه ها است استفاده بیش از حد آن نگران کننده است .  این واقعیت که بخش بزرگی از مخاطبان ومشتریان نوشابه را کودکان ونوجوانان تشکیل میدهند کار را برای متولیان بهداشت سخت می کند . نوشابه ظاهر فریبنده وجذابی دارد تبلیغات آن بویژه تبلیغات تلویزیونی آن کودک ونوجوان را به سمت مصرف سوق میدهد متاسفانه بسیاری از والدین هم تحت تاثیر تبلیغات قرار می گیرند و می اندیشند اگر کالائی مضر باشد اجازه تبلیغ تلویزیونی نخواهد داشت و همچنان به مصرف نوشابه ادامه می دهند 


مصرف بالای نوشابه در میان ایرانیان :هر ایرانی سالانه 42 لیتر نوشابه مصرف می کنند در حال که میزان متوسط جهانی نوشابه برای هر فرد 15 لیتر است میزان مصرف زیاد در میان ایرانیان باعث چاقی می شود هر لیوان نوشابه تقریبا معادل 10 قاشق شکر وحدود 250 کیلوکالری انرژی دارد واگر کسی 3 بطری نوشابه مصرف کند مانند مصرف یک وعده غذای کامل است ولی اغلب مردم کالری نوشابه را حساب نمی کنند نوشابه سرشار از گاز دی اکسید کربن است ومصرف آن موجب اضطراب ، طپش قلب وسردرد می شود . گاز موجود در نوشابه برای دستگاه گوارش هم مضر است  به علاوه مانع جذب کلسیم هم می شود ودر نتیجه پوکی استخوان اضافه میگردد.بررسی ها نشان داده است که پوکی استخوان در خانم هائی که نوشابه مصرف می کنند 3 برابر بیشتر از خانم هائی است که نوشابه مصرف نمی کنند .


نوشابه دارای ماده ای به نام بنزوت است که افزودنی مجاز است اما بررسی های اخیر نشان داده شده است که اگر این مواد شیمیائی بیش از حد به بدن برسدزمینه حساسیت وآلرژی را برای فرد مصرف کننده به وجود می اورد. مصرف بیش از حد نوشابه در جامعه ما به فرهنگ ما بر می گردد که همیشه مشتاق  کالاهائی هستیم که از کشور های دیگر تهیه شده اند   و همیشه می پنداریم چون آنان از این کالا ، غذا  ونوشابه استفاده می کنند پس بهترین است و باید در خوردن آن از آنان پیشی بگیریم .


برای رهائی از بیگانه پرستی باید فرهنگ سازی شود باید جامعه شناسان راهکار های خاصی اتخاذ کنند تا به تدریج این فرهنگ مذموم از بین برود .


نوشابه برای سازندگان منفعت زیادی دارد وبهمین علت تبلیغات وسیعی در مورد نوشابه ها انجام می گیرد .


باید فرهنگسازی را از مدارس شروع کنیم وبرنامه های آموزشی دقیقی تهیه کنیم تا مردم از مضرات نوشابه آشنا شوند باید به فرهنگ غذائی قدیمی خودمان برگردیم که بهترین نوشابه آب ، شیر ودوغ است  وبهترین مواد غذائی هم لبنیات  ، سبزیجات و میوه جات استدیدگاه ها 0

برای ارسال نظر باید وارد شوید!

تاکنون دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است!Copyright © 2019